ELS i hologramy

Szanowni Państwo

Uprzejmie przypominamy, iż zgłaszane w ostatnim czasie problemy z przedłużaniem elektronicznych legitymacji w Akademickim Systemie Teleinformatycznym FAST, powodujące m,in. braki dodawania statusu „przedłużenia” lub brak odznaczenia hologramu, są związane z oprogramowaniem SZAFIR, CRYPTOTECH MAGAGER lub innym zainstalowanym  na danym komputerze programem do obsługi kart kryptograficznych.

W związku z tym, że nowe karty kryptograficzne aktywowane są centralnie nie ma konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania na lokalnych komputerach przeznaczonych do obsługi ELS/ELD w Systemie FAST. Również do przedłużania legitymacji nie jest wymagany żaden z powyższych programów.  Niestety ich instalacja na komputerze uniemożliwia prawidłowe działanie mechanizmów przedłużania legitymacji w FAST.

Uprzejmie prosimy o zweryfikowanie, czy na komputerach, na których występuje problem z dodawaniem statusów „przedłużenia”, występują te programy – a jeśli tak, to niezwłoczne ich odinstalowanie zgodnie z poniższą instrukcją. Jednocześnie przypominamy, iż informacja w tej sprawie była przekazywana na Wydziały na początku 2015 roku.

Zalecamy, aby na stanowisku, na którym jest wykonywana operacja przedłużania legitymacji doktoranckiej lub studenckiej zostały wykonane przez administratora lokalnego następujące operacje:

1.      Odinstalowanie programu np. „Szafir”

2.      Usunięcie katalogu KIR (katalog Szafira, w którym znajdują się logi i konfiguracje, znajduje się w folderze danych temp użytkownika. Ścieżkę ustalą Państwo wchodząc do aplikacji Szafir-> Pomoc-> o programie- szczegóły- folder danych aplikacji. Można usunąć cały katalog KIR, czyszcząc tym samym całą konfigurację w tym logi, a te stworzą się na nowo po uruchomieniu aplikacji).

3.      Usunięcie z rejestru jednego wpisu “Szafir”

4.      Naprawienie błędów rejestru za pomocą freeware’owego programu CCleaner

5.      Restart komputera.

Szanowni Państwo

Uprzejmie informujemy, iż w dniu dzisiejszym, tj 8.03.2013  w Akademickim Systemie Teleinformatycznym FAST został zaktualizowany moduł Elektronicznych Legitymacji Studenckich oraz Elektronicznych Legitymacji Doktoranckich.

W ramach Modułu zaktualizowany został:

1. Obieg ELS oraz ELD

· Poprawka modułu, by można było składać nowe wnioski przy zablokowanych legitymacjach.

· Zmiana w zakresie zdawania EL do Centrum Personalizacji w przypadku zniszczenia – EL zniszczone z winy studenta pozostają w teczce studenta („archiwum”), a zniszczone z winy producenta powinny być zdawane do Centrum Personalizacji („zwrot do Perso”).

· Dodany został nowy status ELS oraz ELD określający wyczerpanie się na blankiecie miejsc na naklejanie hologramów. W zależności od tego, czy miejsca zostały wyczerpane z winy ścierających się hologramów czy w związku z przedłużeniem czasu studiowania studenta, wniosek o nową EL będzie płatny lub nie. W związku  z tym przy blokowaniu EL zostały dodane dwa nowe powody zablokowania:

o „brak miejsca na hologramy- z winy studenta” (powoduje wystawienie wniosku o nową legitymację na koszt studenta – 17zł);

o „brak miejsca na hologramy” (powoduje wystawienie wniosku o nową legitymację na koszt UG).

Powód zablokowania, a tym samym decyzje o odpłatności za kolejny wniosek o EL,  podaje pracownik dziekanatu podczas blokowania els/eld na której wyczerpały się miejsca na hologramy.

2. Proces składania wniosku o ELS

Zmiana w zakresie adresów niezbędnych przy składaniu wniosku o ELS. Zgodnie z otrzymaną opinią prawną, podczas składania wniosku o ELS student lub w jego imieniu pracownik dziekanatu, powinien wybrać ten adres, który ma być umieszczony na ELS. W związku z tym, teraz podczas składania wniosku o ELS pojawia się okno wyboru dostępnych adresów danego studenta, spośród których należy wybrać jeden do umieszczenia na ELS. Wycofany został wymóg posiadania polskiego adresu dla studentów obcokrajowców.

3. Proces składania wniosku o ELD

Wycofany został wymóg posiadania adresu przy składaniu wniosku o ELD (złożenie wniosku o ELD nie wymaga adresu w FAST, gdyż nie jest on umieszczany na wydruku).

4. Wdrożenie przedłużania z FAST elektronicznych legitymacji doktoranckich

Uruchomienie przedłużania ELD z FAST związane było także z rozdzieleniem puli hologramów na studenckie oraz doktoranckie oraz koniecznością wprowadzenia dodatkowych kontroli systemowych przy przedłużaniu.

UWAGA: w związku z koniecznością posiadania dedykowanego certyfikatu do przedłużania elektronicznych legitymacji doktoranckich, FAST nie pozwoli przedłużyć ELD, gdy w czytniku włożona jest karta kryptograficzna przeznaczona do obsługi elektronicznych legitymacji studenckich i odwrotnie. Wymagane jest także posiadanie na stanie osoby przedłużającej właściwych hologramów (oddzielnie dla ELS i dla ELD).

Uprzejmie informujemy, że funkcjonalność przedłużania elektronicznych legitymacji studenckich została przywrócona.

Szanowni Państwo

W związku z wątpliwościami, które dotyczyły zwracania zniszczonych lub nieaktualnych ELS do Centrum Personalizacji Działu Kształcenia, uprzejmie przypominam o obowiązującym Zarządzeniu Kanclerza Uniwersytetu Gdańskiego nr 4/K/11 z dnia 31 marca 2011 w sprawie wprowadzenia zasad gospodarowania drukami ścisłego zarachowania w Uniwersytecie Gdańskim (poniżej fragmenty:)

§ 2

  1. Dział Kształcenia gospodarkę drukami ścisłego zarachowania prowadzi w zakresie:
    1. legitymacji studenta,
    2. (…)

§ 12

  1. Likwidacja druków ścisłego zarachowania następuje komisyjnie w jednostce organizacyjnej, która je przechowuje. (…)
Treść całego zarządzenia znajduje się pod adresem: http://www.ug.edu.pl/pl/dz_org/prawo/?funkcja=&akcja=pokaz_dane&id=1781

W dniu dzisiejszym uruchomiliśmy w FAST nową funkcję dotyczącą obiegu blankietu ELS. Zmiany dotyczą archiwizacji studenta na kierunku odbioru ELS (lub oznaczenia stanem wygaszono IRK) w przypadku, gdy ELS jest oznaczona „w dziekanacie” lub/i została „przedłużona” (ale nie została wcześniej odebrana przez studenta):

· w przypadku, gdy archiwizowany student ma inny aktywny kierunek na innym wydziale -pojawi się komunikat o konieczności ZWRÓCENIA ELS DO CENTRUM PERSONALIZACJI. Automatycznie zostanie nadany status „zwrot do CP ELS”. W sytuacji tej, ELS należy zwrócić do CP ELS. Legitymację z CP ELS odbiera upoważniony pracownik z Wydziału, na którym student ma aktywny kierunek.

· w przypadku, gdy archiwizowany student ma aktywny kierunek na tym samym wydziale, lub nie ma innego aktywnego kierunku- pojawi się komunikat, że aktualna ELS została przeniesiona do ARCHIWUM. Automatycznie zostanie nadany status „archiwizacja”. Proces odbioru ELS jest zgodny z procesem „przywrócenia ELS”, opisanym w załączniku do zarządzenia w sprawie ELS (zgłoszenie się studenta do dziekanatu kierunku, na którym ELS została archiwizowana, odebranie ELS z teczki studenta po podpisaniu poświadczenia przywrócenia ELS).

Od dnia dzisiejszego w zakładce ELS w FAST dostępna jest funkcja “karta ELS info”. W polu tym, po włożeniu ELS do czytnika, wyświetlą się informacje dotyczące przedłużania ELS (do kiedy ELS jest przedłużona, data wykonania przedłużenia oraz imię i nazwisko użytkownika, który dokonał przedłużenia)

Przypominamy, że od 14 września 2010 r. przedłużanie ELS może nastąpić WYŁĄCZNIE w FAST.  NIE MOŻNA używać programu OptiCamp do przedłużania ELS na termin do 31 marca. Użycie OptiCamp do przedłużenia ELS na termin do 30 października 2010 wymaga poinformowania i zgody Centrum Personalizacji